Przygotowanie fizyczne i psychologiczne na agenta ochrony

Uzyskanie tytułu zawodowego ochroniarza nie jest prostym procesem, a już na pewno nie jest to praca dla każdego. Agenci ochrony muszą ukończyć dwuletnią edukację w szkole policyjnej, polegającą na uzyskaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej, z większym naciskiem na drugą opcję. Podstawowe wiadomości o zawodzie, o ochronie osób i mienia, konwojowaniu, czy samoobrony, to tylko niektóre tematy do opanowania. Niemniej jednak w całym tym zawodzie najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie fizyczne i psychologiczne.

W tym zakresie pojawia się wiele wątpliwości wśród kandydatów na agenta ochrony. Wiedzę teoretyczną można opanować w mniejszym lub większym stopniu, jednak kondycji fizycznej nie da się tak po prostu nauczyć. Jeżeli brakuje tego typu umiejętności, ciężko będzie je wyćwiczyć. Oczywiście nad kondycją można pracować, jednak brak zamiłowania do wysiłku szybko da się we znaki.

Jednak większym problemem jest słaba odporność psychiczna, a psychologia to także ważna gałąź zawodu ochroniarza, jeśli nie najważniejsza. Opanowanie, powstrzymywanie emocji, agresja, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia to ważne kwestie, które kandydat na ochroniarza musi posiadać od urodzenia. Bez nich ciężko będzie wyobrazić sobie, jak wpłynie nasza psychika na wykonywanie pracy. A jak widomo agenci ochrony są narażeni na codzienny stres, stawanie w pierwszej linii z niebezpieczeństwem.